Kardinatega seonduv, Kuum lugu

Salongi kardina võib kodus ise ka õmmelda+videojuhendid

Käsitöökardina tegemise oskus on üks ütlemata kasulik oskus. Kardinad on väga suur osa ruumi kujundusest, neid märkab kohe kui tuppa astuda ja vahetamisega saabuv värske look lemmikruumis teeb minul tuju heaks, iga kord. Ja kui enam ei tee klõpsin vanad lae alt maha ja pessu ning hakkan uusi triikima. Nende välja vahetamisele järgneb ütlemata mõnus tunne, pea-aegu nagu oleks uue kodu saanud.

Tutvustan siin päevakardina tegemist, ehk seda läbipaistvat. Mina olen avastanud ka poolläbipaistva kanga, mille suur austaja nüüd olen. Ruumis, kus keegi ei maga piisab ainult ühest niisugusest, kombineerides teistega võib neid ka magamistuppa riputada.

Magamistoas on mul niisugused suviseks külgkardinaks koos päevakardinaga ja hommikupäikese varjutan hoopis roomakardinaga.

 

Roomakardin liigub nööriga ülalt alla ja alt üles, on sätitud klaasi lähedale.

 

Alustaksin mõne väiksema akna katmisega (minul suuri polegi ja sellel miinusel on oma pluss – saan kangad ja töö mõistliku kulu ja vaevaga).  Ka on põrandal niisuguse kangakuhjaga üsna lihtne (mis ei tähenda, et suurem oleks hirmus keeruline). Lihtsalt kasulik oleks koguda natuke julgust näiteks 12 meetrise kangatükiga toimetamiseks (mõtelda, et 3 x 12 on 36 ruutmeetrit kangast – sinna päris niisama kääre sisse ei löö ju – kuhugi). 12 x 16 eur teeb ka 192 eur, nii palju võiks maksta kangas näiteks kahele suuremale aknale, mõistliku tehingu korral. Aga 

 

Hakkame pihta mõõtmistega!

Esmalt mõõdame ala, mida katta ja seejärel kanga. (Need on väga erinevad, ala mõõduga kangast ostma minna ei saa). Mina jagan töö mitmeks osaks: arvutused-mõõtmised, mõttetöö saab teha teleri ja argielu kõrval, kangalõikuse jätan eraldi hetke kui olen puhanud ja sobival lainepikkusel, sest mõte peab kaasas püsima ja loomingulisse töösse tahan mina ka positiivse energia sisse panna, mitte samal ajal maksutõusu või elektriarve üle iriseda. 

Koostasin väikese spikri, kuidas mina neid asju näen:

 

 

Kangas, kardinapael ja metallkonksud ehk fittingud

Alustuseks, salongi kardin on maani.

Ka särav kujundusentusiast Merlin Miido korrutab seda populaarse kodusaate pea igas osas, et kardin peab olema nii pikk, et põranda peal mahub alt vaid paberileht läbi.

 

Vaata kui lihtsat kardinapaela ma kasutasin (kui sa kangapoes niisugust ei näe võid  fittinguid minult ka küsida- loodan, et peagi lisanduvad fotodel oleva kardinate värvivalikud ka).

Kõige tähtsam on paela laius, – 10 cm.  (8 on ka ok).

 

Kui palju osta kangast?

Minu maakodu aken on 1,2 m laiusega, laia seina keskel, kus kahel pool on ka mööblit (riiulid, toolid), siis kasutan minimaalseid varusid akna ääres, lisasin mõlemale poole 10 cm. ehk 0,1 m. Kokku katsin ala laiusega 1,4 m (valemis tähistasin selle: a). Minu kardina x ehk kangavajadus on seega 2,94 m.(1,4 m x 2,1,  ostsin kangast 4  m – oli lihtsalt selline tükk). 

 

Kanga lõikamise nipid

 

Kanga sildil olev topeltlaius muutus siis meil pikkuseks ehk  kardina kõrguseks (hakkab ülalt alla rippuma), Kuna see on fix, nagu enamikel toadki (on üsna tedaolevas kõrguses). Ja laiusesse saab minna kanga pikkusmeetritega, mis rullist meile mõõdetakse (müüja nimetab seda et mitu m soovite, või pikkuseks, sest sildil on topeltlaius ja tema peab seda siis kanga laiuseks). 

Ja kui kardinate laiusest räägime, siis vaatame rippuvaid kardinaid paremalt vasakule, mõnel juhul üle terve toa, ja siia on siis pandud kanga pikkus ehk x ehk mitu meetrit ostsime. Nagu ehitusplaat pööratakse seinas ringi tegemise ajal, kui sein on plaadist kõrgem, laiust lõigatakse parajaks ruumi kõrgusega ja pannakse see siis kõrguseks (kuigi ostmise ajal oli see ju laius). Kardinakangal pöörame siis samuti topeltlaiuse kõrguseks ja kanga pikkuse laiuseks.

JA räägime nüüd nagu kardinast ehk pikkus on maast üles lae alla ja laius on paremalt vasakule.

Välja lõigata on vaja järgmine tükk:

PIKKUS (ehk kõrgus maast):

  • Kui kanga all on raskuspael lisan õmblusvaru ainult üles 3-4 cm. NB! Raskuspael venitab veidi kangast pikemaks seega lahutasin ka 1-1,5 cm maha. 
  • Kui raskuspaela ei ole, tuleks lisada õmblusvaru nii alla kui üles (h peale): üles 3-4 cm ja alla 10-12 cm. KOKKU: 15-16  cm. 

Sellel kardinal raskuspaela pole ja tuleb teha alla ilus lai äär: 8+ cm.

 

Kui kardinakangas on raskuspaelaga jääb ära alumise ääre õmblus, kardin saab tükk maad rutem valmis

Kardina raskuspael, mis nimele kohaselt lisab veidi raskust ja õhukest kangast veidi pikemaks venitab

 

Minu roosa kardinakanga  pikkus (ehk see mõõt mis maast kardinatoruni tuleb):  kõrgus kardinatorust maani 250 +4-2=252. Tegin 254 ja seetõttu tuligi kardin puust veidi kõrgemale.

Minu rohelise kardinakanga pikkus (ehk maast üles lae alla) kõrgus kardinatorust 250 +10+4 = 264 cm. 

LAIUS (x ehk paremalt vasakule akna ees)

Seda ma selle konkreetse disaini puhul (käsitööna tehtud voldid) ei puutugi.

 

TORE NIPP: Minul on mitmes ruumis kardinapuud ühel kõrgusel ja saan ühe toa kardinaid ka teise tuppa riputada.

Kuidas ma kangakuhjaga toimetasin vaata siit:

 

 

Kõrgus on mul siis pooleks murtud keskelt, ehk 127 cm pealt, et oleks lihtsam mõõta. Ja eemaldan siis kangalt 47 cm. (300-254) Laiuse riba. 

Laiust ma ei puutunudki. See tekib lõpuks ise kui voldid tehtud (Lõikan selle päris lõpus paika). Kui valida ülaäärde teistsugune ilus kardinapael, saab laiuse ka täpselt välja lõigata, aga antud süsteemi puhul ma selle lõikusega ei kiirustaks!). 

 

Õmblemine (lõpuks)

Lühidalt palistame  ühe külje teeme ülaääre ja lõpuks teise külje.

Koostasin selle kohta videoõpetuse:

 

Kirjeldan ka veidi:

1. Küljepalistus raskuspaelaga kangal

Mulle meeldib kui esmalt on tehtud alumine lai palistus(õmblus) ja seejärel küljeõmblus alt üles

(Muul juhul alustame alumisest äärest – see ilus lai palistus 8-10 cm. ja see järel küljeõmblus alt üles 

2. Ülemine äär

Esmalt külge lai kardinapael kahe õmblusega üks üles, teine alla. Murdsin kardinakanga selle peale. 

 

3. Voldid kõik ühe kaupa.

Joonistasin rütmi välja, vaata seda ülalt kardinakanga jooniselt.

Jätsin äärtele natuke vaba ruumi-  7 cm. (Palistusele  3-4 cm. lisaks). Ehk 10 cm mõlemasse äärde (minu tungiv soovitus: alustada ühe äärega ja kui viimase voldiga teise jõuad vormistada teine äär ja külg (kangast oli varuga ja ma ei lõiganud seda laiusesse täpselt parajaks), sest… ma tegin juba selle vea ära, et millimeeter kadus siit ja sealt ja lõpus polnudki 10 cm äärele võtta. 

4. Ja lõpuks teine külg õmblus ülalt alla.  nii et tuleks esimese küljega peegelpilt.

 

Kardina paigaldamine 

vaata videolt kuidas ma metallklõpsud paela sisse torkan (iga voli juurde ühe): 

 

Mis eristab salongikardinat või käsitöökardinat poe omast

  • Käsitöökardin katab akna ees ja äärtes ala, mille kardin peab katma. Oleks õigem, et dikteerivad ruum ja aken ning kardin tuleb täpselt vastav. Nagu teistegi riietega, need on poes sinu mõõdu järgi mitte, et ühe kahe mõõduga ja kõik peavad need selga saama. Kardinaid poes on just paari suurusega ja siis neid iga erineva mõõduga akna äärde panna, no ei olegi nii lihtne kui tegema hakata. Ja siis õhtul ette tõmmata, et ära kataks, mõnel tulevad sirgu nagu voodilinad ja mõnel jäävad looklema, aga iial mitte ühtlaselt. Ja enamasti tuleb neid poe omi ka parajamaks õmmelda.
  • õige kardin on siis ka õigel kõrgusel (võimalikult kõrgel lae all ja peab sealt täpselt maani ulatuma). 
  • Kardina üleval ja all on lai äär (või raskuspael täpselt põranda juures). Ja päevakardina alumine äär paistab hästi- ma ei ole ühelgi poe kardinal laia äärt all näinud!
  • Ja kõige tähtsam siis see kardinapael! Ehk see ülemine äär, see on lai ja hästi valitud süsteemiga (neid on mitmeid erinevaid) – paneb kanga väga kaunilt, ühtlaselt looklema – see teebki tulemuse. Poe valmiskardinatel on see osa, ehk kardina kõige tähtsam osa üpriski juhuslik (puudu). Kui otsustad õmmelda, ära osta kangapoest  kardinapaela juhuslikult, kui sa pole enne teinud, isegi kui teed teistsuguse ülemise ääre – väga häid valikuid on veel – küsi nõu või vaata enne ringi, käi kliendina kardinasalongides, kangapoe kardinaosakonnas ja üldse igalpool kus ilusaid kardinaid näed, vaata ülaäärt.

 

MINU NIPP: poe valmiskardinast võib saada  ilusa käsitöökardina nii: 

Haruta ülemine pael maha ja asenda see salongi käsitöökardinale omase paelaga, või tee sarnased voldid (muidugi juhul, kui su mõõdud võimaldavad, NB! Kardin läheb 2 x kitsamaks).

Sedasi võid ka kodu külgkardinaid tuunida, kui need igal õhtul ette ei pea ulatuma, seisavadki ainult äärtes.

Olen seda nippi päris mitmele kliendile teinud ja tulemus on täiega nunnu saanud, sest niisama krookis kangas on kaunilt looklema hakanud ja see ongi gamechanger, nagu öeldakse!

Kevad on käes, talvläbi ees olnud kardinad tahavad õue tuulduma ja pessu!  See on päris hea hetk. Ah jaa kangapoes oli just kardinakangastel kuni -70%  loodan, et pikalt, mina igal juhul käin läbi.